Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

HELLBOY - CONQUEROR WORM

29.11.2002, autor: TheO

Conqueror Worm je zatím poslední dobrodružství rudého ďábla s uřezanými rohy a pancéřovou pěstí. Hellboy si za docela krátkou dobu své existence, tedy od roku 1994, kdy vyšel první sešit čtyřdílné série Seeds of destruction (česky Sémě zkázy), dokázal vybojovat místo mezi největšími hrdiny komiksového nebe, a každý jeho nový příběh je netrpělivě očekáván davy fanoušků. Ten poslední vycházel v sešitové podobě na konci roku 2001 a posléze se objevil ve své knižní podobě.
Nové Hellboyovo dobrodružství zapadá do mytologie, které se . kolem něj vytváří, a dále ji rozšiřuje. Objevují se nové skutečnosti, ke kterým může Mignola v budoucnu odkazovat, a některé narážky z předchozích dílů se zase objasňují. Není to ale jen mytologie, která se váže k Hellboyovi. Mignola, aby ve čtenáři navodil co nejdokonalejší iluzi skutečnosti, přebírá i skutečné mýty a mýtické postavy; což je mu v případě ne zcela přesného použití mnohdy vyčítáno. V tomto příběhu se vrací k počátkům křesťanství. Řekl bych, že právě v docela propracované helboyovské mytologii, která se opírá o některé skutečné či mýtické postavy, je síla Mignolových příběhů.
 
Příběh se odehrává na . konci 2. sv. války kdesi v alpských horách na zámku Hunte, kde se nám známý fašista Herman von Klempt snaží dokončit své dílo zkázy, o což se pokoušel již v předchozích knihách Seeds of Destruction a Wake the Devil. Ze zámku je vypuštěna raketa, na jejíž palubě je Ernst Oening, považovaný za německého Einsteina. Start má ale neočekávaný průběh. Právě v tu chvíli napadnou zámek američtí vojáci, kteří „něco tuší“; raketa však navzdory této komplikaci přeci jen odstartuje.
Po krátkém úvodu se děj se přesouvá do současnosti, . kdy se k zemi přibližuje podezřelý meteor. Po bližším prozkoumání, při kterém je objevena svastika, se ukáže, že se jedná o německou raketu. Ta se neodvratně blíží k zámku Hunte, což nevypadá jako náhoda. Hellboy, Roger a jejich sličná průvodkyně Laura Karnstein mají šestnáct hodin na to, aby záhadu vyřešili a pokud možno zabránili možné katastrofě…
 
V Conqueror . Worm se kromě jiného dozvíme, kde se vzali a co chtějí mimozemšťané, kteří se jen letmo mihnou v dobrodružství Seeds of Destruction. V příběhu vystupují také staří známí Abe nebo homunkulus Roger. Ústřední postavou je však tajemný Lobster Johnson. Ze záporných osobností se opět objevuje Rasputin, Gorgonooká Hekaté a také duchovní síla Ogdru Jahad, tedy „Sedm, kteří jsou jedním“.
 
Celý příběh je jako obvykle . vyplněn vtipnými Hellboyovými narážkami a dialogy. Mignola prostě vytvořil knihu, kterou musí mít každý čtenář, který je na Hellboyovi závislý. Ale doporučuji ji i těm „nezávislým“.
 
Příště: Alan Moore. To, že napsal dnes již takové klasiky, jako např. Watchmen nebo From Hell, je tady asi zbytečné nějak zdůrazňovat. Na jeho kontě jsou však další a další výjimečná díla, které se nesmazatelně zapsala do komiksové historie. Jedním z nich je i netradiční kriminálka ze života superhrdinů Top 10. Moore ji napsal pro svou vydavatelskou edici America´s Best Comics a za týden se s ním budete moci blíže seznámit i vy.
 
Základní údaje:
Scénář a kresba: Mike Mignola
Vydal: Dark Horse Comics
Rok vydání: 2002
Počet stran: 144
Poznámka: Obsahuje předmluvu od režiséra Guillerma del Toro (Blade 2, Hellboy) a skicář
Autor:


Autor článku: TheO

Detaily o komiksu:

Titul: Hellboy - Conqueror Worm
Scénář: Mike Mignola
Kresba: Mike Mignola
Žánr: Akční, superhrdinové.
Rok vydání: 2002
Počet stran: 144
Vydavatel: Dark Horse
Země vydání: USA
Země původu: USA
Související články:


Hellboy
05.06.2006 MIKE MIGNOLA - HELLBOY: PRAVÁ RUKA ZKÁZY
07.03.2005 HELLBOY – MELOUCHY
13.09.2004 HELLBOY – FILM ANEB HEJ, HEJ, HEJ, HRAJOU NAŠI PÍSNIČKU!


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!