Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPIEGELMAN ŽIJE VE STÍNU NEVĚŽÍ

10.12.2003, autor: Elves

Trauma z teroristických útoků na USA nakoplo zpět k tvorbě stagnujícího autora veleúspěšných komiksů Maus I. a II., nositele Pulitzerovy ceny (1992) Arta Spiegelmana. Tak důkladně, že mu nové autobiografické stripy Ve stínu Nevěží v jeho vlasti nikdo nechce vydávat...
.    Nejde přitom o žádnou pózu - umělcova dnes šestnáctiletá dcera Nadja mířila v inkriminovaný den do školy, stojící těsně pod jižní věží Světového obchodního střediska. Zatímco lidé prchali pryč, Spiegelman s ženou Françoise Moulyovou v hrůze běželi k místu neštěstí, vzdálenému od jejich bytu jen několik bloků. "Není pravda, že ironie ten den zemřela. Jednu chvíli mi výhled na hořící Dvojčata zakrýval obří billboard s Schwarzeneggerovým filmem Vedlejší škody (o požárníkovi, jehož žena a dítě zahynuli v mrakodrapu při teroristickém útoku, pozn. red.)," říká Spiegelman.
 
   Hrůza oněch chvil ovšem žádnou tvůrčí explozi nevyvolala, naopak, uvrhla autora, trpícího schizofrenií po obou rodičích, do šestiměsíční deprese. "Cítil jsem že je to trhlina v dějinách, musel jsem udělat inventuru všeho, co mi zbylo v hlavě. ... Až do teď jsem se například považoval za nezakořeněného kosmopolitu - teď vím, že jsem doma v New Yorku," přiznává.
 
.    Po půl roce začal prošedivělý pětapadesátník znovu kreslit v myší masce, kterou si nasazuje jen ve velkém duševním vypětí. Pod rukama mu ovšem vzniká dílo, jenž obecné vnímání událostí "9-11" převrací tak, že mu je odmítl i zaměstnavatel z The New Yorkeru David Remnick. "Soukromě jsem se vsadil, že to nevezme, a jen jsem se utvrdil, že mám dobrý instinkt," tvrdí autor, který z magazínu odešel v únoru 2003. "Psychologicky jsem byl na odchodné od okamžiku nástupu. Ale dorazil mě teprve  konformismus médií v Bushově éře. Republikáni tragédii využili natolik, že by na Ground Zero měli konat mítinky před příštími prezidentskými volbami," vysvětluje.
 
.    Jiného názoru jsou ovšem vydavatelé v Itálii, Německu, Francii a v Británii, kde komiksy s brutální pitvou Ameriky po 11. září pravidelně tisknou. Specialitou stripů je, že pokrývají celé stránky. "Věže byly obrovské, a tak jsem potřeboval hodně místa. Úspěch Mausu mě málem zastavil. Maloval jsem obálky New Yorkeru, ale k tomu stačilo zapojit jenom půl mozku. Teď jedu zase naplno."
 
   Spiegelman dnes nosí naruby mírové logo hippies, dvanáctiletému synovi Dashiellovi do ruky Mause nedává, protože "jej má stejně celý v sobě", kouří 50 cigaret denně a setrvává v přesvědčení, že komiks je nejlepším způsobem, jak vyjádřit  city, zejména co se týče hrozného, bolestného a komplikovaného neštěstí.
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Intelektuální komiks
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKY


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!