Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CONSTANTINE (FILM) ANEB S CIGÁREM VSTŘÍC PEKLU!

18.04.2005, autor: Ondřej Čížek

John Constantine má již od narození zvláštní dar (či prokletí) vidět věci, které normální lidské oko vidět nemůže: ďábly nebo anděly, bytosti z pekla a nebe. Johnovi se ale tento „šestý smysl“ nikdy moc nezamlouval a v pubertě kvůli němu dokonce spáchal sebevraždu. Po své smrti se však ocitl na místě, kam přicházejí všichni sebevrazi: v pekle. Tam zažil Constantine své nejdelší dvě minuty v životě a poté, co byl z nepochopitelných důvodů vrácen zpět na Zem, rozhodl se, že do pekla se už nikdy nevrátí a bude dělat všechno proto, aby se po své smrti ocitl raději v nebi…
.    V současnosti žije John Constantine (Keanu Reeves) v Los Angeles, je exorcistou na volné noze a posílá zpět do pekla jednoho ďábla za druhým. Problémem však je, že stejnou rychlostí kouří i jednu cigaretu za druhou a doktoři mu dávají maximálně rok života. Zkrátka je - přesně podle slov archanděla Gabriela - "v prdeli". John se rozhodne o poslední pokus, jak se dostat do nebe: pomůže policistce Angele (Rachel Weisz) ve vyšetřování záhadné sebevraždy jejího dvojčete. Případ má totiž co dočinění s příchodem Satanova syna na Zemi a s rozpoutáním apokalypsy. Záchrana lidstva před Satanem - pro Constantina téměř jistá vstupenka do nebe.
 
.
 
   Inteligentní bomba, ale…
   Snímek Constantine je adaptací komiksu Hellblazer (od tohoto názvu tvůrci upustili kvůli podobnosti s Hellraiserem). Hellblazer alias John Constantine se poprvé v komiksu objevil coby vedlejší postava v příběhu Swamp Thing (Bažináč) slavného scénáristy Alana Moora. V roce 1985 mu byla nakladatelstvím DC comics přidělena vlastní série a od té doby se na jeho pekelných dobrodružstvích vyřádilo několik autorů, včetně Gartha Ennise, Neila Gaimana, Warrena Ellise či Briana Azzarella. S Hellblazerem jste se u nás ale mohli seznámit už minulý rok v Crwi2, č.4 (story Dobré úmysly + profil postavy). 
   I když se film od komiksu liší v mnoha věcech (hlavní hrdina je v komiksu blonďák, nosí baloňák olivové barvy, příběh se odehrává v Londýně, atd.), režisér Francis Lawrence si se svým debutem poradil na jedničku. Přestože před Constantinem natočil celkem osmdesát videoklipů, nestojí jeho první celovečerák na počítačových efektech a rozhodně se o něm nedá říct, že se jedná o čistě akční záležitost: Constantine je něco mezi temnou detektivkou a čistokrevným hororem. Hlavní hrdina sice používá v boji s pekelnými nestvůrami nejrůznější zbraně, ale i tak naštěstí nejde o dalšího Bladea či Van Helsinga. Velmi sympatické také je, že když už na nějakou tu akci dojde, režisér nekopíruje žádné bladeovské či matrixovské eskapády a většina akčních scén tak zde působí originálně a klidně by z nich mohla čerpat řada akčních snímků.
.    Nejpůsobivější scénou ve filmu je ovšem ta, při které Constantine prochází samotným peklem, jenž má podobu místa zasaženého atomovým výbuchem a k tomu ještě prolezlým tisíci požíračů duší. Přesto, že má tato scéna pouhých pár minut, Lawrence v ní naplno využívá své předchozí videoklipařské zkušenosti a je to prostě BOMBA!!!
 
   Snímek však bohužel dost ztrácí na dokonalosti u konce, který už nezachránil ani režisér scénou, kdy si Constantine típne své poslední cigáro v louži vlastní krve. Za vším stojí totiž scénář Kevina Brodbina a Franka Cappella, který u konce celý příběh patřičně zamotává a nejeden divák nemusí všechny dějové zvraty úplně pochopit. Škoda.
 
   Exorcisté
   Herecké obsazení dopadlo podobně jako režie na výbornou. Keanu Reeves není ani v nejmenším v roli hlavního hrdiny moc měkký (jak se obávala řada komiksových fanoušků) a naopak ztvárnil sarkastického vymítače ďáblů s obdivuhodným přehledem.
.    Rachel Weisz (Mumie 1-2, Jak na věc) nijak neoslňuje, ale zároveň nic nekazí. Reevesovi se tak vyrovná jedině Peter Stormare (Čokoláda, Ztracený svět, Minority Report) v roli jednoho z úhlavních nepřátel. Jeho Lucifer je naprosto dokonalý a to se na plátně objeví jen v posledních pár minutách.
 
   The best hell
   Constantine je velmi zdařilý komiksový film a díky režisérovi Francisu Lawrencovi navíc i v několika scénách nesmírně originální a hlavně pořád inteligentní. A k tomu si také ještě připočtěte zatím nejlepší filmové peklo! Co víc si přát?! Snad jen o trochu přehlednější příběh, páni scénáristé!
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Detaily o sérii

Série: Hellblazer
Země vydání: USA
  Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny - Aktualizace
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 % - Aktualizace
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!