Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MLHA Z BÍLÉHO POTOKA V ÚSTÍ NAD LABEM

06.05.2005, autor: Lipís, Zvěra

Scéna představení Alois Nebel - Scénický komiks je skromná, stejně jako výrazové prostředky komiksu. Nehýří barvami, tvary jsou prosté a sdělují to, co sdělovat mají. Kulisy se v průběhu představení mění jen minimálně. Objeví se lavice, pár židlí, tři herci - a hlediště s diváky najednou dotváří psychoterapeutický kruh. Otázky pokládá sebejistá a chladná psycholožka. Nebelovi ujíždí vlaky a Němý je němý…
Po krátké chvíli se v jednom z koutů jeviště opírá kšeftující Wachek o zeď nádražní . stanice. Následně v jiném je vidět okénko toalet Hlavního nádraží, kde souloží Nebel s paní Květou, která s přehledem stíhá plnit své pracovní povinnosti. Její vysoký a skvěle ztvárněný důchodcovský smích vám bude znít v uších zajisté hodně dlouho…
Mlha z Bílého potoka pohltila divadelní pódium, po povodních nově zrekonstruovaného, Činoherního studia již potřetí. Premiéra představení Alois Nebel – Scénický komiks proběhla v pátek 25. března 2005, druhá repríza, na kterou se přišli podívat i oba autoři komiksové předlohy Jaroslav Rudiš a Jaromír 99, se konala o pár týdnů později, a to 19. dubna. Tvůrci činohry se rozhodli vtisknout dramatickou podobu prvním dvěma dílům ze zatím nedokončené trilogie o nádražáku Aloisi Nebelovi. Odkládaný a dlouho očekávaný třetí díl by měl vyjít v září tohoto roku.
. Způsob dramatizace nějak výrazně nezasáhl do základní osnovy děje, snad jen některé detaily jsou zpracovány mnohem obšírněji. Prostor dostaly zejména kontroverznější, a tím pádem divácky atraktivnější pasáže. Dalo by se říct sex, drogy a rock¢n¢roll komiksu na prknech: “Zahulíme?” “… ještě néé…” “…tak aspoň na ex…” a bouřlivé divácké ovace hned poté, co jedna z protagonistek v hospodě u Šokina vypila naráz pivo. Na sexuální stránku je v činohře kladen mnohem větší důraz než v samotném komiksu. Autoři naturalisticky pojatou sexualitu využívají jak k odlehčení, tak k zintenzivnění příběhu.

Kresby, plátno, vzpomínky…
. Velmi působivě byly zobrazeny Nebelovy vize a vzpomínky. V průběhu představení reflektory osvětlující scénu několikrát zhasnou a děj se přenese z Nebelovy mysli na plátno, které doposud tvořilo jen zadní kulisu. Za plátnem umístěné rekvizity a herci jsou osvětleni tak, že diváci vidí jen jejich stíny. Postavy a vzpomínky komiksu se rázem promění jen v “bezbarvé” obrysy. Hra získává zcela nový rozměr na pomezí divadla, filmu a komiksu. Precizní práce se světlem a stínem dovoluje autorům pohrávat si na plátně s perspektivou. Například nepřirozeně měnit velikost postav či vkládáním doprovodných kreseb jednoduše a rychle přesunout místo děje.

Lidé z mlh…
. Hlavní roli obsadil Leoš Noha, jenž hrdinu ztvárnil se vší naivitou a nádražáckou věrností. Výkony dalších šesti herců působily přesvědčivě, ačkoli většina z nich se objevila ve více než jedné roli, čímž oživly všechny důležité postavy komiksu. O pestrý hudební (a nejen kytarový) doprovod se postaral kytarista z Priessnitz – Petr Kružík. Povedená a vtipná byla scéna, kdy Nebel “na plátně” vzpomíná na seznámení svých prarodičů provázené dobovým vinylovým chansonem.

. Nemusíte znát komiks, abyste pochopili hru. Jevištní podoba komiksu je životaschopná sama o sobě, i když vychází z nedokončené trilogie. Naopak nádražácké téma je díky své obyčejnosti a lidskosti univerzální… Kdoví, třeba se dočkáme i zfilmování?

Alois Nebel - Scénický komiks. (J. Rudiš / Jaromír 99/ V. Čepek)
Výprava L. Kuchinka, hudba P. Kružík a Priessnitz, produkce J. Kamešová a D. Černá, dramaturgie J. Vedral, režie N. Deáková.
V titulní roli Leoš Noha, dále hrají N. Gáčová, M. Vítů, J. Černý, J. Kadeřábek, M. Kern, K. Rímský
Autor:


Autor článku: Lipís, Zvěra

Související články:


trilogie Alois Nebel
29.01.2008 BOMBER ANEB SLABŠÍ RÁNA
31.10.2005 ALOIS NEBEL 3 - ZLATÉ HORY: BYLO NEBELO, ANEB PORODILI JSTE?… DEJTE SI PIVO.
08.09.2005 SOUTĚŽTE S ALOISEM NEBELEM !


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!