Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

DEPRESIVNÍ KAŠPÁREK A BAREVNÁ KARKULKA ANEB COMICSOVÉ WORKSHOPY NA ANIFESTU 2006

03.08.2006, autor: Hibi

Třeboňský festival animovaných filmů se svému statickému bratříčkovi věnuje dlouhodobě: třetí ročník před dvěma lety za účasti Maxe Andersona hostil výstavu Komiks, obraz, animace z produkce Motu a seminář na téma Comics vs. animovaný film, loni proběhl comicsový workshop (Příliš) dospělým vstup zakázán! s kresbami Zuzany Andělové. A tak ani ročníku letošním nemohla comicsová dílna chybět. A zdaleka nejen ta.
Strůjci letošního comicsového programu byli Tomáš Hibi Matějíček a Marek „Mára“ Pokorný, autor například Márastripu na comx.cz nebo brilantního seriálu Gobius Capito z denníku 24. Autorský dvoutakt vytvořil do festivalového deníku marionetový strip Dřevo v duši, jehož hrdiny byli – s ironií comicsu vlastní – Honza, sice král s půlkou království, ale pořád ještě Hloupý, depresivní Kašpárek, fiflena Princezna, zbitý, šišlající drak a trpaslík (nebo trpaslice?).

. . .

Na tento strip navazoval otevřený workshop Scrabblecomics – ve foyer hlavního promítacího sálu byly umístěny výstavní panely, na něž měli návštěvníci možnost lepit předkreslená comicsová políčka s postavami ze stripu, dopisovat do nich text a vytvářet tak vlastní příběh – a přímo se tak stát spolutvůrcem světa zhrzených loutek…

.

. Záměrem bylo jednotlivé příběhy propojit skrze konkrétní políčka, podobně, jako se kříží slova ve Scrabblu nebo v křížovce; to se návštěvníkům dařilo tu více tu méně, a neskončit aktivita na nedostatku samolepek, pravděpodobně – jak ukazuje oněch pár zdokumentovaných pokusů – bychom se dočkali pestrých výsledků…

PĚKNĚ VYBARVENÁ KARKULKA

Kromě comicsů pro dospělé ovšem patřila podstatná část doprovodného programu i dětem – jejich comicsovou průvodkyní byla Červená Karkulka. Ovšem žádné tintítko a potrava pro vlky – naopak, sebevědomá mladá dáma, která se jen tak nějakou lesní zvířenou nedá zahanbit.

. . .
Cca na hodinu připravený program pro školy byl koncipován jako vhled do práce comicsového studia. Práci na scénáři zastupoval Karkulčin příběh, rozstříhaný na jednotlivá políčka: úkolem malých scénáristů bylo ho sestavit do fungující podoby, podobně jako puzzle – jen namísto jednoho obrázku se skládal celý děj.

. Druhou fází byla samozřejmě kresba – to už byly k disposici velké formáty, na nichž byl příběh zkopírován celý. Tedy s vynechaným – již tak dost alternativním – koncem, který už byl zcela v rukou a pastelkách čerstvě vzniklých comicsových studií. Některá z nich setrvala u klasického konce s myslivcem, jiná se naopak chytla snadno se nabízející pointy: Karkulka sežere vlka. Mnohé adaptace se ale zcela odpoutaly, a tak prázdná políčka zaplnila i Karkulka Barevná, tarantinovský lesní masakr nebo ryzí fantasie, v níž se postavy zvětšovaly, zmenšovaly, potkávaly samy sebe nebo se propadaly do jiných světů… Závěrem pak musela jednotlivá studia – s představou, že jejich dílo bylo oceněno, a při přebírání ceny je třeba předstoupit před diváky – výsledky své práce presentovat.

. . .S pedagogickou dopomocí doprovázejících učitelů a jednoho festivalového dobrovolníka se podařilo zvládnout i přes 40 dětí naráz; příběh tolik známý, a přeci náhle nový dokázal upoutat, a i přes místy ostýchavější rozjezdy vznikly i docela odvážné varianty… Výsledek byl veskrze positivní na všech stranách, a tak se můžeme už teď těšit, co přichystá ročník následující…

Autor:


Autor článku: Hibi

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!