Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KRÁLOVNIN RYTÍŘ 1 AŽ 3 (DOKONČENÍ)

11.03.2008, autor: Peter Garand

Za co vlastně Královnina rytíře z hlediska cílové čtenářské skupiny považovat? Je to ona přeslazená limonáda? Včera jsme hovořili o tom, že obsahuje zvláštní mystiku, která jí propůjčuje specifický náboj a její autor si dal opravdu záležet, neboť neexistuje snad jediný prvek, který by tu nebyl předem pečlivě naplánován. Každý díl má svoji specifickou zvláštnost a strukturu.
Celé dílo je prodchnuto symbolikou (zdali hlubokou, to už ponechme na čtenáři) – a to včetně vizuální stránky postav. Například vzhled zmiňovaného Jina Lee (neboť to je on, koho si lze tak snadno splést se ženou), jednoznačně evokuje roli matky a rozhodného vůdčího charakteru, který rodina postrádá. Samo vůdcovství je naopak ve Fantasmě ztělesněno symbolem kormidla, které má Jinovo alterego v erbu.
Královnin rytíř, ukázkaCo se týče psychologie postav, je zde patrná určitá zkratkovitost a modelovost - každá zastupuje určitý typ povahy, což je patrné (opět) zejména v případě Yuniných bratrů: rozhodnost a racionalita (Jin), dravost a bojovnost (Hyun), cit a přátelství (Beum). Totéž platí i o charakterech ostatních, snad s jedinou výjimkou - a tou je Kahyun Song, který prochází dějem jako nepostižitelný kus kamene a ke všemu, stejně jako rytíř Rieno, přistupuje s chladnou lhostejností.

From Czech with Love?
Královnin rytíř, ukázkaCo se týče technického zpracování české verze, a zejména překladu, je nutné zmínit jeden z hlavních nedostatků. Citoslovce byly ponechány ve své původní podobě. Ano, může to znít jako obyčejné rejpalství, zvláště, když v mnoha situacích lze jejich význam odvodit ze situace a hranatou asijskou hatmatilku nahradit českými ekvivalenty, ale jak si má nebohý čtenář vyložit přeškrtnutý hranol nad hlavou projíždějícího chlapce či Yuniných spolužáků? Stejná situace panuje i u názvů knih, jejichž čtením si hlavní hrdinka krátí dlouhou chvíli. Vůbec v textech vyskytujících se mimo dialogy panuje nevyváženost - občas je překlad český, jindy je znění originální a tu a tam na čtenáře vykoukne útržek angličtiny. Jako by bylo příliš těžké zacházení s textem sjednotit, což je obzvláště velká škoda. Zvláště, když crwácký Usagi Yojimbo ukázal, že to jde.
Další úchylkou překladu se ukázalo být (především ve třetím díle) až nadužívání slova „kretén“. Ač se třeba jedná o věrný a doslovný překlad, neškodilo by rozšíření o více variací, zvláště když spojení „ten rychlý kretén“ zní opravdu směšně.

Královnin rytíř, ukázkaZávěrečnou otázkou tedy je, za co vlastně Královnina rytíře považovat. Je to ona přeslazená limonáda? Očividně ano. To ovšem ještě neznamená, že by se jednalo o nesmyslnou romantickou slátaninu. Královnin rytíř je specifickým (a po literární stránce povedeným) druhem příběhu pro specifického čtenáře (což ostatně platí o všech komiksových subžánrech), takže máte-li mladší, romanticky laděnou sestru, nebo jste-li sami mladší, romanticky laděnou sestrou, pro Královnina rytíře ve své (či její) knihovničce místo určitě najdete. Nejste-li ani jedno ani druhé, a naopak hltáte krvavé cynické Ennisovy řežby (ale upřímně řečeno pochybuji, že se sem někdo takový článkem propracoval), hodně rychle utíkejte. Jinak si budete muset po přečtení Královnina rytíře spravit chuť nějakým Punisherem či alespoň zastřelením několika roztomilých malých kachniček.

P.S. I Love you!
Autor:


Autor článku: Peter Garand

Detaily o komiksech:

Titul: Královnin rytíř 01
Série: Královnin rytíř
Scénář: Kim Kang-Won
Kresba: Kim Kang-Won
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 196
Formát: 130 x 190
Vydavatel: Talpress
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Jižní Korea

Titul: Královnin rytíř 02
Série: Královnin rytíř
Scénář: Kim Kang-Won
Kresba: Kim Kang-Won
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 184
Formát: 130 x 190
Vydavatel: Talpress
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Jižní Korea

Titul: Královnin rytíř 03
Série: Královnin rytíř
Scénář: Kim Kang-Won
Kresba: Kim Kang-Won
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 196
Formát: 130 x 190
Vydavatel: Talpress
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Jižní Korea
Související články:


manga
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.03.2014 Slabý odvar z Bible neosloví ani nenadchne - 30 % - Aktualizováno
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!