Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BATMAN: THRILLKILLER

09.04.2004, autor: Sakyk

Batmana zná (asi téměř) každý, avšak pohled na něj z trochu jiné stránky nabízí řada Elseworlds. Právě z ní pochází i book nazvaný (ne)jednoznačně Thrillkiller – aneb něco více o Batgirl, Robinovi, Jokerovi a politickém zákulisí, hýbajícím Gotham City na přelomu 50. a 60. let, které zrodily takové protiklady jako rock´n´roll a válku ve Vietnamu.
.    Kniha, o níž je tu řeč, kompletuje tři části sešitového příběhu Thrillkiller (plus bonus v podobě dílu Thrillkiller ´62). Je to komiks o Batmanovi, kde lze netopýřího muže v masce a plášti spatřit až na poslední stránce třetí části - jinak tu pobíhá pouze v civilu. Zapomeňte na všechny zažité stereotypy a už úplně na legendární filmová zpracování režiséra Tima Burtona či na Modrou Crew (Zemřít smíchy). Tohle jsou JINÉ SVĚTY (Elseworlds) a proto i pohled na hlavního hrdinu a jeho původ je zcela netradiční.
.    Řada Elseworlds, vyjímající hrdiny z jejich obvyklých rolí a vysílající je do nezvyklých časů a míst, obsahuje pěknou řádku povedených booků - jmenujme alespoň Kingdome Come či právě batmanovskou trilogii Red Rain, Bloodstorm a Crimson Mist, plnou krve, vampýrů a zabíjení. Vydavatelství DC tak nejen znovu oslovuje své stálé čtenáře, zároveň určitě míří na nové, kteří by třeba jinak o klasickou hrdinskou sešitovku nezavadili ani pohledem. Inu, Elseworlds za to stojí, Thrillkiller nevyjímaje.
 
.    Nic v příběhu Howarda Chaykina (American Century, Batman: Black and White, Green Lantern: Evil´s Might, Son of Superman) není, jak má být. Wayne, který musel prodat sídlo rodičů, aby zaplatil otcovy dluhy a pracuje jako detektiv v týmu inspektora Gordona, utíká. Robin je nevyrovnaný a frustrovaný cirkusový puberťák. Batgirl  alias Barbara Gordonová se nakonec ostříhá na kluka. Joker vystupuje v podobě přírodou bohatě obdařené ďáblice, předávající před svou bídnou a zaslouženou smrtí pomyslnou štafetu zla mladé a nevinné studentce. Two-Face je darebný polda, Catwoman zase striptérka - informátor. Člen ochranky Croc hlídá vědce Mr. Freezeho. Black Canary se stala manželkou jednoho Waynova přítele.
.    Zkuste se na chvíli vžít do pocitů Bruce Waynea, suspendovaného z řad městské policie a navíc po těžkém obvinění na útěku (!) před zákonem. To je role jako dělaná pro celou řádku akčních hrdinů, nikoliv však pro Batmana, celý život pronásledujícího zločin a padouchy.
 
   Zvláštní působivost celému příběhu dodává kresba Dana Breretona (Buffy the Vampire Slayer, JLA: Seven Caskets, Nocturnals, Gunwitch). Osciluje mezi Zázraky Alexe Rosse a Segrellovým Mercenariem: svižný akvarel jí dodává na dramatičnosti a přesné zachycení anatomie a reálií zase na autentičnosti.
 
   Thrillkiller patří mezi zajímavé počiny, nenudí, pobaví a potěší vizuální podobou. I když se mu dají vytknout Breretorovy ploché postavy a vědomí, že Chaykin obvykle zvládá zápletku mnohem lépe.

   Knihu k recenzi zapůjčilo knihkupectví Comicscentrum (Štěpánská 36, Praha 1)
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Thrillkiller
Série: Batman
Scénář: Howard Chaykin
Kresba: Dan Brereton
Žánr: Akční, superhrdinové.
Rok vydání: 1998
Počet stran: 128
Formát: A5
Vydavatel: DC Comics
Země vydání: USA
Země původu: USA
Související články:


Batman
05.10.2021 Batman Země jedna: Recyklovaný Batman ze sekáče se válí v odpadcích - 80 %
24.06.2013 Batman Detective Comics 1: Batman si vystřelil z X-Menů – 70 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!